Navigace

Obsah

POHYBEM PRO ZVON

ZVONZáchrana nejstarší citolibské hmotné památky?

Vážení občané cítolibští!

Jistě jste mnozí zaznamenali, že se čas od času v Cítolibech ozve hlas zvonu. Naposledy to bylo u příležitosti stého výročí konce druhé světové války 11. listopadu 2018 v 13.30, poprvé v Cítolibech zazněl patrně již roku 1529, kdy byl ulit pražským mistrem zvonařem Bartolomějem. Zvon je tedy nejstarší hmotnou památkou Cítolib, jak ve své publikaci uvádí PhDr. Bohumír Roedl, a nese jméno svatého Václava.

V letošním roce zvon prošel kontrolou technického stavu firmou Petra Rudolfa Manouška, která přinesla nepříjemné zjištění: cítolibský zvon je na hranici své životnosti, kvůli závažným nedostatkům v koruně zvonu není možná jednoduchá oprava a lze akceptovat s výhradami pouze výjimečné krátké zvonění. Z tohoto důvodu bude letos na Štědrý den památný zvon znít na delší dobu v Cítolibech naposledy.
Zvon by však neměl být jen němým svědkem minulosti, ale také znít. Hlas zvonu je pro věřící pozváním k modlitbě. Všechny, kdo jej slyší, zve k tomu, aby se na chvíli zastavili a nechali také ve svém nitru zavládnout pokoj. Takové zastavení potřebuje každý člověk – a to nejen o Vánocích.

Proto si myslím, že by si cítolibský zvon zasloužil více naší pozornosti a péče. Jeho obnova je možná, ovšem pouze v odborné zvonařské dílně, kde se dají nedostatky odstranit a v podstatě tak zvon vrátit na počátek své životnosti. Je zřejmé, že to nebude jednoduchá ani levná záležitost – předběžné náklady jsou odhadovány na 250 tisíc korun.
Věřím, že mnohým z vás není stav této významné památky Cítolib lhostejný a rád bych získal Vaši podporu. Nemám teď na mysli peníze, i když bez nich se to samozřejmě neobejde, ale především mi jde o podporu myšlenky na obnovu a záchranu zvonu, který promlouval k srdcím generací našich prarodičů.

Vaše reakce můžete psát na e-mail: vitmachek@seznam.cz případně na adresu: ŘKF Cítoliby, Beneše z Loun 136, 440 01 Louny; e-mail: farnost.citoliby@dltm.cz

Vít Machek, kaplan
18. 12. 2018

Datum konání: 13. 4. 2019 začátek od 14:00

Místo konání: Cítolibská náves, Tyršovo nám., 439 02 Cítoliby

Typ akce: ostatní

Organizátor: SDH Cítoliby

ZVON


Vytvořeno: 5. 3. 2019
Poslední aktualizace: 5. 3. 2019 11:38