Navigace

Obsah

Během konání všech našich akcí bude pořizována fotodokumentace za účelem zveřejnění na webových stránkách městyse www.obec-citoliby.cz. Svojí přítomností vyjadřujete souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů, v případě Vašeho nesouhlasu kontaktujte prosím pořadatele, fotografie budou zpracovány dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 1/2000 Sb.

Akce

Omezit výpis akcí na


Datum konání: calendar calendar

branný závod
13. 4. 2019 začátek od 08:00
Místo konání: Cítolibská náves

ZVON
13. 4. 2019 začátek od 14:00
Místo konání: Cítolibská náves
Záchrana nejstarší citolibské hmotné památky?

Vážení občané cítolibští!

Jistě jste mnozí zaznamenali, že se čas od času v Cítolibech ozve hlas zvonu. Naposledy to bylo u příležitosti stého výročí konce druhé světové války 11. listopadu 2018 v 13.30, poprvé v Cítolibech zazněl patrně již roku 1529, kdy byl ulit pražským mistrem zvonařem Bartolomějem. Zvon je tedy nejstarší hmotnou památkou Cítolib, jak ve své publikaci uvádí PhDr. Bohumír Roedl, a nese jméno svatého Václava.

V letošním roce zvon prošel kontrolou technického stavu firmou Petra Rudolfa Manouška, která přinesla nepříjemné zjištění: cítolibský zvon je na hranici své životnosti, kvůli závažným nedostatkům v koruně zvonu není možná jednoduchá oprava a lze akceptovat s výhradami pouze výjimečné krátké zvonění. Z tohoto důvodu bude letos na Štědrý den památný zvon znít na delší dobu v Cítolibech naposledy.
Zvon by však neměl být jen němým svědkem minulosti, ale také znít. Hlas zvonu je pro věřící pozváním k modlitbě. Všechny, kdo jej slyší, zve k tomu, aby se na chvíli zastavili a nechali také ve svém nitru zavládnout pokoj. Takové zastavení potřebuje každý člověk – a to nejen o Vánocích.

Proto si myslím, že by si cítolibský zvon zasloužil více naší pozornosti a péče. Jeho obnova je možná, ovšem pouze v odborné zvonařské dílně, kde se dají nedostatky odstranit a v podstatě tak zvon vrátit na počátek své životnosti. Je zřejmé, že to nebude jednoduchá ani levná záležitost – předběžné náklady jsou odhadovány na 250 tisíc korun.
Věřím, že mnohým z vás není stav této významné památky Cítolib lhostejný a rád bych získal Vaši podporu. Nemám teď na mysli peníze, i když bez nich se to samozřejmě neobejde, ale především mi jde o podporu myšlenky na obnovu a záchranu zvonu, který promlouval k srdcím generací našich prarodičů.

Vaše reakce můžete psát na e-mail: vitmachek@seznam.cz případně na adresu: ŘKF Cítoliby, Beneše z Loun 136, 440 01 Louny; e-mail: farnost.citoliby@dltm.cz

Vít Machek, kaplan
18. 12. 2018 celý text

#
13. 4. 2019 začátek od 15:00, délka 60 minut
Místo konání: Dělnický dům Cítoliby - kulturní centrum

Bezbariérový vstup na akci

Akce je vhodná pro děti

společenská akce celý text

Klub 6-99
13. 4. 2019 začátek od 17:00, délka 5 hodin
Místo konání: Dělnický dům Cítoliby - kulturní centrum

Bezbariérový vstup na akci

Akce je vhodná pro děti

přijďte si vytvořit vlastní dekoraci :-) celý text

ox
26. 4. 2019 začátek od 15:30
Místo konání: VÝLET
předprodej v kanceláři úřadu celý text

veteráni
25. 5. 2019 začátek od 08:00
Místo konání: Dělnický dům Cítoliby - kulturní centrum